Program szkolenia opracowany z uwzględnieniem przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 1099, z dnia 2009-09-24 oraz Rozporządzenia MRiRW z dnia 2018-03-12
w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt.
Kurs kwalifikacyjny, zakończony egzaminem przed komisją powołaną decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii. Szkolenie umożliwia uzyskanie świadectwa kwalifikacji
o których mowa w Art. 21 Rozporządzenia 1099/2009 (dokument wymagany w Polsce i uznawany w krajach Unii Europejskiej).
Elementarne normy moralne oraz obowiązujący stan przepisów prawa nakazują traktowanie zwierząt, jako istoty zdolne do odczuwania bólu i cierpienia, którym Czytaj więcej... winni jesteśmy poszanowanie, ochronę i opiekę. W tym oczywistym kontekście, uśmiercanie zwierząt dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacjach szczególnych, uzasadnionych potrzebą gospodarczą, względami humanitarnymi, koniecznością sanitarną, nadmierną agresywnością zwierzęcia, potrzebami nauki lub wykonywaniem zadań związanych z ochroną przyrody. Wszelkie czynności związane z uśmiercaniem zwierząt muszą być wykonywane w sposób humanitarny, ograniczający ich cierpienie fizyczne i psychiczne. Uśmiercanie zwierząt może być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, w warunkach spełniających określone wymagania lokalizacyjne, organizacyjne oraz techniczne.
Przepisy Unii Europejskiej oraz prawodawstwo polskie nakazują obowiązek odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia osób wykonujących czynności uboju zwierząt. Obok umiejętności praktycznych, kształtowanych w toku praktyki zawodowej, osoby podejmujące takie działanie zobowiązane są do odbycia niezbędnego szkolenia teoretycznego. Obowiązujące w tym zakresie wymagania reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r, z najnowszymi zmianami z dnia 2018-03-12, w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt.
Wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez rzeźnie i ubojnie oraz oczekiwaniom środowiska hodowców zwierząt opracowaliśmy program szkolenia przeznaczony dla osób zatrudnionych bądź ubiegających się o zatrudnienie w zakładach ubojowych. Program kursu przewiduje omówienie szeregu zagadnień teoretycznych oraz zapoznanie słuchaczy ze szczegółami regulacji prawnych, których znajomość niezbędna jest przy wykonywaniu czynności przemieszczania i przetrzymywania zwierząt na terenie ubojni oraz czynności unieruchamiania, ogłuszania, wykrwawiania i uśmiercania zwierząt.
Uniwersalny program szkolenia dostosowany jest do potrzeb i oczekiwań pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie w zakładach uboju różnych gatunków zwierząt (bydło, trzoda chlewna, drób, ryby, zwierzęta futerkowe, zajęczaki i inne).
Fakultatywnie, w szkoleniu mogą brać również udział rolnicy, hodowcy oraz inne osoby, zainteresowane realizacją uboju na użytek własny (dawniej: "ubój domowy").
W toku szkolenia szczegółowo omawiane są procedury zgodne z obowiązującymi przepisami, odnoszące się do nast. czynności:
obchodzenie się ze zwierzętami i opieka nad nimi przed ich skrępowaniem,
krępowanie zwierząt w celu ogłuszenia lub uśmiercenia,
ogłuszanie zwierząt,
ocena skuteczności ogłuszenia,
pętanie lub podwieszanie żywych zwierząt,
wykrwawianie żywych zwierząt,
ubój zgodny z Art. 4 ust. 4 Rozporządzenia 1099 ("rytualny"),
ubój dla potrzeb własnych.
Absolwenci kursu, po pozytywnym złożeniu egzaminu, otrzymują zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia,
które może być użyte w procedurze potwierdzenia kwalifikacji przed właściwym terytorialnie Powiatowym Lekarzem Weterynarii.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej (w określonym zakresie czynności ubojowych) wydaje PLW właściwy dla miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania
uczestnika szkolenia. Wzór świadectwa kwalifikacji (nowy - X.2018) »»
Przyjęcie na kurs oraz termin rozpoczęcia szkolenia i egzaminu (także online) potwierdzamy korespondencyjnie (e-mail) lub telefonicznie. Opłatę za udział w szkoleniu należy uregulować dopiero po uzyskaniu potwierdzenia realizacji usługi.
Wniesienie opłaty za udział w szkoleniu - przelew na nasze konto bankowe
nr: 70 1140 2017 0000 4802 0287 4758
Niezwłocznie po otrzymaniu przelewu, przesyłamy fakturę VAT za usługę, hasło dostępu do platformy edukacyjnej oraz szczegółową instrukcję użytkownika. Za cenę kursu udostępniamy platformę edukacyjną dla jednej osoby na okres 14 dni.
Po "zaliczeniu" szkolenia internetowego (test końcowy na platformie edukacyjnej), zapraszamy na najbliższy termin egzaminu kwalifikacyjnego, składanego przed Komisją Egzaminacyjną Kursu. Egzamin odbywa się w trybie telekonferencji (WhatsApp).
Osoby, które nie zdadzą egzaminu w pierwszym podejściu otrzymują dodatkowy, nieodpłatny dostęp do platformy na okres 7 dni. Dalsze korzystanie z platformy możliwe jest za dodatkową opłatą - 200 zł/tydzień.
Jeśli tylko warunki na to pozwolą, przywrócimy możliwość odbycia szkolenia w tradycyjnej formie zajęć zespołowych.
Wszelkich szczegółowych informacji udziela nasz sekretariat